متن کامل خبر


 
معرفی کمیته بین المللی تبادل دانشجو (IAESTE) در نشست شورای دانشگاه

خلاصه خبر: دبیر کمیته بین المللی تبادل دانشجو (IAESTE) به دعوت مدیر دفتر همکاری های علمی و بین المللی در نشست شورای دانشگاه حضور یافت و به معرفی مختصری از اهداف و نحوه فعالیت این کمیته پرداخت.

دكتر محمد شكرچی‌زاده دبیر كمیته ملی آیسته ایران با معرفی کوتاهی از کمیته اظهار داشت: IAESTE سازمان غیردولتی بین المللی است که از سال 1948 توسط 5 کشور اروپایی تشکیل شد و مبادله دانشجو را اول در اروپا و بعد در تمام دنیا بر عهده داشته است. ایران از سال 1968 به عضویت این سازمان درآمد و پس از پیروزی انقلاب این عضویت قطع شد و مجددا در سال 2002 به عضویت این کمیته درآمد. در حال حاضر سالانه 50 تا 60 نفر ظرفیت مبادله دانشجو از طرف ایران به خارج و بالعکس صورت می گیرد.
وی افزود: در این طرح هزینه استقرار دانشجو با کشور مقصد است و فقط هزینه رفت و آمد بر عهده دانشجو می باشد.
در ادامه مهندس افتخار دبیر اجرایی کمیته نیز اظهار داشت: این کمیته دانشجویان را در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پوشش می دهد و سن استفاده کنندگان از این برنامه در محدوده 19تا 33 سال بوده است. در حال حاضر دوره ها در بازه زمانی حداقل 6 هفته تا یکسال برگزار می شود و به دلیل ماهیت کارآموزی آن در دوره های تحصیلات تکمیلی به ویژه کارشناسی ارشد بیشتر مورد اسقبال قرار می گیرد.
وی یادآور شد: 864 دانشگاه و موسسه علمی در سراسر دنیا عضو کمیته هستند و 2255 کارفرمای شرکت با کمیته IAESTE همکاری می کنند. بیشترین کشورهایی که در راستای فعالیت این کمیته دانشجو می پذیرند کشورهای اروپایی و کمترین آن کشورهای آفریقایی می باشد و رشد کشورهای آسیایی و خاورمیانه در سال های اخیر قابل توجه بوده است.
تاکنون 361 هزار نفر در سراسر دنیا از این برنامه استفاده کرده اند و سالی 4 هزار مورد نیز به این تعداد اضافه می شود. اصلی ترین خدماتی که این کمیته ارائه می کند تبادل دانشجو جهت کارآموزی یا دوره های تخصصی است که رشته های مهندسی، علوم، کشاورزی، معماری و حتی اقتصاد را دربر می گیرد. ویزایی که برای متقاضیان گرفته می شود ویزای دانشجویی و مورد تایید وزارت علوم می باشد.
وی تاکید کرد: مهلت تقاضا برای سال جاری تا چند روز آینده به اتمام می رسد و دانشجویان متقاضی باید هرچه سریعتر جهت ثبت نام اقدام کنند.
دکتر احمدی رییس دانشگاه نیز در ادامه تاکید کرد: یکی از اهداف مهم دانشگاه، توسعه زندگی موفق و بالنده برای دانشجویان است و کسب تجربه بین المللی به اعتماد به نفس بیشتر و تجربه علمی و اجتماعی دانشجویان منجر می شود و دانشگاه تربیت مدرس به این امر توجه و اهتمام جدی خواهد داشت.

11 آذر 1397 / تعداد نمایش : 365