متن کامل خبر


 
دومین همایش دانشجویی "محیط پاک" برگزار شد

خلاصه خبر: به همت کانون محیط زیست سبزاندیشان دومین همایش دانشجویی محیط پاک با رویکرد تخصصی "ذوب یخچال های طبیعی ایران و تأثیر آن بر محیط زیست" روز دوشنبه 23 دی در سالن استاد مطهری برگزار شد.

دکتر ناطق معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در آغاز این همایش با اشاره به اینکه محیط زیست در مقاطع مختلف دارای معانی متفاوتی بوده است گفت: در دهه ی 60 صحبت پیرامون محیط زیست در حضور مدیران، شعارهایی قلمداد می شد که مانع کار و پیشرفت بودند. مدیران دهه 60 با سرعت و با تمام توان در راستای یک هدف که رشد صنعتی بود، حرکت می کردند و به هشدارهای سازمان محیط زیست جهانی و منادیان داخلی این حوزه، بی اعتنا بودند. اما عواقب آن بی توجهی ها، به سرعت گریبان کشور را گرفت و به اصطلاح " خیلی زود دیر شد".
وی افزود: اکنون در این برهه از زمان با خودآگاهی که به آن دست یافته ایم می توانیم برای ساختن یک زندگی سالم و محیط زیست پاک با مشارکت قشر مهندسین که چندین دهه تخریب کردند و هم کسانی که طی این سال ها، هشدارهای محیط زیستی دادند، امیدوار باشیم.
دکتر ناطق تصریح کرد: محیط زیست امروزه به یک دغدغه تبدیل شده که این مهم با خود آگاهی انسان ها بستگی مستقیم دارد. انسان ها متوجه شدند که توسعه به هر قیمتی صحیح نیست. بی توجهی به مام طبیعت نشان دهنده ی فاصله گرفتن انسان ها از طبیعت، فزون طلبی و دور شدن از مکارم اخلاقی است. باید هر چه زودتر این روند را متوقف و تخریب را جبران کنیم و کشورمان را برای نسل های آینده قابل زیست کنیم.
عضو هیأت علمی دانشگاه به ترک تازی بشر در مهندسی، تکنولوژی و صنعتی شدن اشاره کرد و اظهار داشت: ترکتازی انسان برای پیشرفت، منجر به تخریب طبیعت شد. پیشرفت اگر همگام با طبیعت نباشد به فاجعه می انجامد. تاختن به طبیعت و به تمسخر گرفتن هشدارهای محیط زیستی، نه تنها ما را به پیشرفت و صنعتی شدن نرساند بلکه محیط پاک را هم از دست دادیم و زندگی را برای خود، فرزندان و نسل های آینده ایران زمین مشکل کردیم.
دکتر ناطق اضافه کرد: کل کره زمین در معرض بی توجهی به محیط زیست و خطرات ناشی از آن است. نسل امروز به آگاهی رسیده و حفظ محیط زیست به دغدغه اش تبدیل شده است. نسل امروز دریافته که اگر نیازهای خود را بشناسد و آن را با طبیعت سازگار کند، محیط زیست در امان خواهد بود. امروزه نکات محیط زیستی در تخصصی ترین مباحث رشته های مهندسی رسوخ کرده و مورد توجه است.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در پایان گفت: برگزاری همایش های محیط پاک بسیار اثرگذار خواهد بود. دانشجویان که به صورت داوطلبانه در انجمن ها و کانون های محیط زیستی فعالیت می کنند، نقش مهمی در ایجاد آگاهی در زمینه محیط زیست و حفظ آن از خطرات موجود دارند. ما نیز در حد توان از کانون محیط زیست تربیت مدرس و حرکت های ارزشمند دانشجویی حمایت می کنیم تا جبران صدمات محیط زیستی بیش از این دیر نشود.
دومین همایش محیط پاک با نمایش فیلمی از تحقیقات، طرح ها و فعالیت های انجام شده در خصوص حفظ یخچال های طبیعی ایران و همچنین تشکیل پنل تخصصی با حضور و سخنرانی دکتر کیومرث کلانتری (معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست)، دکتر منوچهر فرج زاده (عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس- اقلیم شناسی)، دکتر مجتبی یمانی (عضو هیأت علمی دانشگاه تهران- ژئومورفولوژی)، دکتر علی مریدی (مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک)، دکتر نعمت الله کریمی (عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات آب و مجری طرح ملی حفاظت از یخچال های طبیعی ایران)، دکتر کورش کاووسی (گیاه شناس و کارشناس محیط زیست) و مهندس امین معین (مسئول کارگروه حفظ محیط کوهستان فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی) ادامه یافت.

25 دی 1398 / تعداد نمایش : 111