متن کامل خبر


 
سمینار بین المللی ”بهبود بهره وری در صنایع اوراق فشرده چوبی" برگزار شد

خلاصه خبر: سمینار بین المللی "بهبود بهروه وری در صنایع اوراق فشرده چوبی" ، 21 مهرماه در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه برگزار شد.

در سال های اخیر صنایع تولیدی اوراق فشرده چوبی در جهان و همچنین در ایران رشد چشمگیری داشته است به گونه ای که میزان تولید اوراق فشرده چوبی ایران در طی چند سال اخیر به حدود 3 برابر رسیده است. از این روی توجه به توسعه کیفی این صنعت علاوه بر توسعه کمی آن در فضای رقابتی امروز امری ضروری به نظر می رسد. از جمله پارامترهای اساسی توسعه کیفی مورد توجه برای صنایع اوراق فشرده چوبی، افزایش کیفیت محصول و کاهش هزینه های تولید از طریق نوآوری در فرآیند تولید و تولید محصولات جدید می باشد. همچنین توجه به مدیریت بهینه مواد اولیه و بهبود بهره وری در فرآیند تولید صنایع اوراق فشرده چوبی می تواند نقش اساسی و مهم در توسعه پایدار این صنایع در فضای رقابتی امروز ایفا نماید.
با توجه به اهمیت موضوع و همچنین نقش سازنده آن در توسعه بیشتر صنایع اوراق فشرده چوبی کشور، سمینار بین المللی بهبود بهروه وری در صنایع اوراق فشرده چوبی در 21 مهرماه سال جاری در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه برگزار گردید.
سمینار به زبان انگلیسی و در دو بخش صبح در قالب سخنرانی های مختلف و عصر در قالب کار با نرم افزار شبیه سازی برگزار گردید. سمینار با استقبال گسترده و شایسته مدیران عامل، کارشناسان و متخصصین صنایع اوراق فشرده چوبی کشور مواجه شده بود به نحوی که تمام ظرفیت ثبت نام سمینار به شرکت کنندگان از صنعت اختصاص داده شده بود.
در ابتدای این سمینار دکتر محمد عابدیان رئیس دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی ضمن تاکید بر اهمیت پژوهش در کشور، به برنامه های دانشگاه در راستای توسعه فعالیت های بین المللی و همچنین اهمیت ارتباط صنعت و دانشگاه پرداخت.
در ادامه، دکتر علی شالبافان دبیر سمینار در سخنانی، وضعیت حال حاضر صنایع اوراق فشرده چوبی کشور و پروژه های در حال ساخت را تشریح نمود.
وی ضمن تاکید بر اهمیت رفع معضل تامین چوب گرد در کشور (گرده بینه)، به ارائه راهکارهایی برای کاهش وابستگی صنایع اوراق فشرده چوبی کشور به چوب گرد صنعتی از جنگل های طبیعی کشور پرداخت.
سخنران دیگر سمینار پروفسور هایکو تومن (Prof. Dr. Heiko Thoemen) از دانشگاه علوم کاربردی برن سوئیس بود.
پروفسور تومن از به نام ترین اساتید حوزه صنایع اوراق فشرده چوبی و مجری دوره های تخصصی علمی - آموزشی با عنوان Wood-based Panels: Process Technology در اروپا می باشد. وی در دو سخنرانی خویش در صبح روز برنامه، به تشریح مجموعه ای از پارامترهای اثرگذار بر بهبود بهره وری در صنایع اوراق فشرده چوبی پرداخت.
در برنامه عصر، کارگاه آموزشی مربوط به نرم افزار شبیه سازی فرآیند پرس گرم و نقش آن در تولید هوشمند برای شرکت کنندگان گرامی اجراء شد. در این ارتباط، هر یک از شرکت کنندگان به طور مجزا ضمن کار با نرم افزار شبیه سازی VHP، تلاش به شبیه سازی فرآیندهای تولید کارخانه های خویش داشتند.
در بخش دیگری از سمینار، گواهینامه های شرکت کنندگان با حضور دکتر کاظمی نجفی (معاون آموزشی دانشکده)، پروفسور تومن (مدرس سمینار) و دکتر شالبافان (دبیر سمینار) اهداء شد. همچنین در انتها تور آشنایی با آزمایشگاه و کارگاه های صنایع چوب و کاغذ دانشکده منابع طبیعی برگزار گردید.

28 مهر 1398 / تعداد نمایش : 665