متن کامل خبر


 
عضو هیات علمی دانشگاه بدون هیچ دلیل قانع کننده ای از سوی آمریکا دستگیر شده است

خلاصه خبر: دکتر یعقوب فتح الهی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه در گفتگویی خواستار توضیح پلیس آمریکا در خصوص دستگیری دکتر مسعود سلیمانی شد.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه در خصوص جزئیات دستگیری عضو هیات علمی دانشکده پزشکی اظهار داشت: دکتر مسعود سلیمانی از اعضای هیات علمی دانشکده علوم پزشکی در رشته هماتولوژی هستند که در زمینه سلول های بنیادی تحقیقات زیادی را انجام داده اند و در این راستا ایشان درخواست یک فرصت مطالعاتی به آمریکا داشتند و با این درخواست موافقت شد و مراحل قانونی آن در داخل دانشگاه طی شد و به دنبال صدور ویزای رسمی از سفارت آمریکا ایشان به آمریکا اعزام شد که متاسفانه در زمان ورود به این کشور بازداشت شد.
وی گفت: تاکنون پلیسFBI و سیستم قضایی آمریکا علت دستگیری دکتر سلیمانی را اعلام نکرده است و هیچ دلیل روشنی تاکنون نه برای دانشگاه و نه برای کشور در این زمینه ارائه نشده است. آمریکا از افرادی که پس از انقلاب اسلامی در جهت علم و دانش در ایران تلاش می کنند ناراحت است و این اقدامات را در جهت نا امیدکردن و خسته کردن دانشمندان ایرانی انجام می دهد که کاری عبث و بیهوده است.
وی در پیامی به پلیس و سیستم قضایی آمریکا اعلام کرد: پلیس FBIباید توضیح دهد در کشوری که خود را سرزمین آزدی و مهد عدالت می داند چرا بی دلیل، محقق ایرانی را دستگیر کرده اند و وکلایی که کار ایشان را در آمریکا پیگیری می کنند باید اطلاعات صحیحی در مورد ایشان پخش کنند و تلاش کنند که حقوق این محقق ایرانی ضایع نشود. همچنین ملتی مانند آمریکا که ادعای مدنیت دارد نباید در کشورش چنین اتفاقی بیفتد و دانشمندی که در حوزه سلامت در حال تحقیق و پژوهش است را بدون دلیل قانع کننده دستگیر کنند و همه بایدکمک کنند تا این رفتار آمریکا کنار گذاشته شود.
وی افزود: ما با خانواده دکتر سلیمانی دیدار داشتیم و رییس دانشکده علوم پزشکی نیز با خانواده ایشان در تماس هستند و امیدواریم این نگرانی با آزادی هر چه سریع تر دکتر سلیمانی به پایان برسد.
دکتر فتح الهی تصریح کرد: سایر دانشمندان ما نیز باید مراقب باشند و ممکن است این رفتار باز از سوی دولتمردان آمریکا در خود این کشور و یا در سایر کشورها تکرار شود و مراقبت در تمامی رفتارها کاری عقلانی است.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه خاطر نشان ساخت: تحقیقات علمی و ارائه فکر نو و اندیشیدن از ویژگی های انسان متفکر است و هیچ کس یارای مقابله با این جریان بشری را ندارد و جوانان ایرانی راه خود را یافته اند و می دانند چگونه با اتکای به علم و دانش خود، مرزهای دانش را در دانشگاه های کشور توسعه دهند و این اقدامات آمریکا خللی در اراده آهنین دانشمندان و جوانان ایرانی ایجاد نخواهد کرد.

29 اردیبهشت 1398 / تعداد نمایش : 1357