متن کامل خبر


 
تقدیر از عضو هیات علمی دانشگاه در دومین جشنواره ملی زن و علم

خلاصه خبر: در دومین جشنواره ملی زن و علم؛ جایزه دکتر "مریم میرزاخانی" که دوم اردیبهشت ماه برگزار شد؛ از دکتر منیژه مختاری دیزجی عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه به عنوان برگزیده بخش علوم پزشکی تقدیر شد.

دومین جشنواره ملی «زن و علم» به مناسبت اعطای جایزه دکتر مریم میرزاخانی اولین زن برنده جایزه فیلدز، دوشنبه دوم اردیبهشت ماه با حضور مسئولان کشوری، دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط زیست، دکتر غفاری معاون فرهنگی وزیر علوم، دکتر باقری قائم مقام وزیر علوم، دکتر نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران و برخی از چهره‌های شاخص دانشگاهی و کشوری در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.
در دومین جشنواره ملی «زن و علم» از زنان فعال در حوزه‌های علمی، اجتماعی، فرهنگی و... تجلیل شد و 18 برگزیده در ۶ گروه تخصصی فنی و مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه، کشاورزی، دامپزشکی و محیط زیست، هنر و علوم پزشکی معرفی شدند. در این جشنواره از دکتر منیژه مختاری دیزجی استاد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه در بخش علوم پزشکی تقدیر به عمل آمد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به افتخار آفرینی دانشمند جوان ایرانی پرفسور مریم میرزاخانی تصریح کرد: عملکرد شادروان میرزاخانی موجب شد تا توجه همه انجمن ها، نهادهای علمی تخصصی و دستگاه های اجرایی کشور به موضوع زن و علم جلب شود و به پاس دانش او، روز تولدش به عنوان روز زن و ریاضیات در سطح جهان نام گرفت.
وی افزود: دکترمریم میرزاخانی افق های جدیدی را در علم ریاضیات ایجاد کرد و توانست در سطح بین المللی سرآمد و منحصر بفرد باشد.
دکترجهانگیری با بیان اینکه انتظار می رود در ایران که وطن دکترمریم میرزاخانی است توجه بیشتری به دستاوردهای این دانشمند صورت گیرد، گفت: مسیری که این دانشمند در دوران حیاتش طی کرد باید بیش از پیش مورد توجه مجامع علمی و مردم کشور قرار گیرد.
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: جوانان نخبه ایرانی این توانمندی و ظرفیت را دارند که در سطح بین المللی بدرخشند و ایران را در سطح جهان سربلند کنند.
دکترجهانگیری با بیان اینکه جامعه قدرشناس ایران هم در دوره عمر کوتاه دکترمریم میرزاخانی و هم پس از مرگ ناگهانی و اندوهبار ایشان قدردان این دانشمند کشور بودند، گفت: دکترمریم میرزاخانی همواره اصرار داشت که فرزندش تابعیت ایرانی داشته باشد و دولت نیز به پاس احترام به زنان کشور قانون قدیمی تابعیت را که براساس آن فرزندان فقط می توانستد از پدر تابعیت دریافت کنند با فرستادن لایحه ای به مجلس شورای اسلامی اصلاح کرد و امیدواریم هر چه زودتر این لایحه تصویب شود.
وی با اشاره به وجود نخبگان و دانشمندان بزرگ ایرانی که در داخل و خارج کشور در مسیر سربلندی ایران گام بر می دارند، خاطرنشان کرد: این افراد قهرمانان ملی و سرمایه های نمادین و علمی کشور هستند و ما باید با اتکا به همین سرمایه ها، انگیزه ها را در کشور تقویت کرده و ضمن کشف استعدادها، سرمایه اجتماعی را افزایش دهیم.
گفتنی است دکتر منیژه مختاری دیزجی استاد گروه فیزیک پزشکی دانشگاه دارای مدرک کارشناسی فیزیک کاربردی از دانشگاه فردوسی مشهد، کارشناسی ارشد و دکتری فیزیک پزشکی از دانشگاه تربیت مدرس می باشد.
وی از سال 1378 تا کنون در گروه فیزیک پزشکی دانشگاه مشغول به فعالیت است و مقالات متعددی از وی در مجلات معتبر داخلی و خارجی به چاپ رسیده است.
دانشجوي برگزیده جشنواره بین المللی خوارزمی سال 1378، رتبه اول جشنواره ملی زن و پژوهش سال 1383، محقق برتر دانشگاه در سال 1385، رتبه دوم سیزدهمین جشنواره بین المللی تحقیقات علوم پزشکی رازي سال1386و استاد تلاشگر دانشگاه تربیت مدرس در سال 1386 از جمله افتخارات دکتر مختاری می باشد.
روابط عمومی دانشگاه کسب این موفقیت را به وی و مجموعه دانشگاه تبریک می گوید.

3 اردیبهشت 1398 / تعداد نمایش : 1490