متن کامل خبر


 
نقش دانشگاه تربیت مدرس در تهیه گزارش ملی وقوع سیل

خلاصه خبر: نشست شورای دانشگاه با حضور رییس، معاونان و روسای دانشکده ها 26 فروردین ماه در سالن شورا برگزار شد.

در این نشست رییس دانشگاه در سخنانی با اشاره به نام گذاری امسال به عنوان سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری، از اساتید خواست تا به این امر توجه ویژه ای داشته باشند.
وی افزود: وظیفه دانشگاه تربیت نیرو و افراد متخصص برای توسعه صنعت، کشاورزی و علم و فناوری کشور است و از طریق تربیت نیرو به تولید و رونق آن کمک می کند اما باید در کنار آن دانش فنی و اصلاح و بهینه سازی کسب و کار و اقتصاد را در حوزه های خود توسعه دهیم و به صرف علم آموزی اکتفا نکنیم.
رییس دانشگاه تصریح کرد: مساله کار آفرینی در همه رشته های دانشگاه باید فراگیر شود و فرایند تجاری سازی علم جدی تر پیگیری شود. ما باید در جهت تولید دانش و الگوریتم تجاری سازی علم در رشته خودمان کوشش کنیم و با استفاده از پشتوانه ای که در دانشگاه برای دانشجویان ایجاد شده، شرایطی برای کسب و کار و فعالیت تخصصی آینده آنان فراهم نماییم.
دکتر احمدی افزود: خوشه های سرمایه اجتماعی، علم مهندسی آب و اقتصاد در دانشگاه تشکیل شده که حل معضلات روزمره کشور را برای سامان دادن این حوزه ها هدف قرار داده که باید در ارتباط با سازمان ها و صنایع، مساله یابی کرده و برای حل آن آمادگی خود را اعلام نماییم.
وی با اشاره به وقوع سیل اخیر در کشور گفت: ما شورای جامع تحقیقات و مهندسی و فناوری آب در دانشکده علوم و فنون بین رشته ای در دانشگاه داریم که اعضای ارزنده و متخصصین عالی رتبه ای در آن حضور دارند و به عنوان یک بخش تخصصی در زمینه بررسی علل سیلاب ها به صورت جدی وارد شده است.
رییس دانشگاه یادآور شد: با توجه به اینکه دانشگاه تهران متولی تهیه گزارش ملی وقوع سیل و ارائه راهکار برای جبران خسارت و پیشگیری از تکرار آن است؛ دانشگاه تربیت مدرس نیز بخش بزرگی از این ماموریت را در کنار دانشگاه تهران پذیرفته و طی جلساتی که در نهاد ریاست جمهوری داشتیم با توجه به تجربه خوب دانشگاه در زمینه بررسی علمی حادثه پلاسکو، بررسی بحران سیل با همان الگو در دستور کار قرار گرفته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت بودجه دانشگاه در سال 98 گفت: هنوز بخشی از بودجه تخصیص یافته به دانشگاه در سال 97 به دانشگاه پرداخت نشده که با توجه به مشکلات اقتصادی و وقوع سیل اخیر، این امر به سال 98 موکول شد که بر اساس وعده اعلام شده ان شاالله تا پایان فروردین ماه، دانشگاه بودجه صددرصدی سال گذشته خود را دریافت می کند.
در خصوص بودجه 98 نیز با برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی معاون پشتیبانی، پیش نویس بودجه زودتر از سال های گذشته تهیه شد که پیش نویس آن به تفکیک واحدهای دانشگاه ارسال شده است.
وی با اشاره به مراسم روز استاد در اردیبهشت ماه و معرفی و تقدیر از اساتید برجسته و سرآمد تصریح کرد: نشست خانوادگی اساتید که به رسم هرسال به مناسبت روز استاد برگزار می شد امسال به دلیل شرایط موجود کشور و مشکلاتی که مردم مناطق سیل زده با آن دست به گریبان هستند برگزار نخواهد شد تا شاید از محل صرفه جویی این مراسم دانشگاه بتواند کمک بیشتری را برای سیل زدگان عزیز تامین نماید.

2 اردیبهشت 1398 / تعداد نمایش : 689