رئیس دانشگاه


 

دکتر محمد تقی احمدی

bullet پیام رئیس دانشگاه
دکتر محمد تقی احمدی

بدون تردید نقش دانشگاه‌ها، دانشمندان و پژوهشگران در بالندگی، سرافزاری و سربلندی کشور عزیزمان ایران در عرصه‌های فرهنگی، علمی، فناوری و نوآوری در سطح ملی و جهانی بسیار مهم، حیاتی و سرنوشت‌ساز است. در این میان، دانشگاه تربیت مدرس تنها دانشگاه جامع تحصیلات تکمیلی کشور است که پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در سال 1360 تأسیس شده و از آن پس، به عنوان دانشگاه پیشرو در آموزش و ترویج علم، دانش پژوهی، و گسترش مرزهای دانش، و زایش فناوری در مقیاس جهانی، سهم روزافزونی را در سطح ملی نصیب خود کرده است.
فعالیت‌های علمی هدفمند این دانشگاه به ویژه در دوره کنونی در روند افزایش توان علمی کشور، موثر، مفید و سودبخش بوده است. با این حال تعالی و بالندگی دانشگاه در تعاملی پویا و سازنده با مؤسسات علمی ملی و فراملی و استقرار رقابت توام با عدالت و اخلاق در فضای علمی کشور محقق و میسر می‌گردد. در واقع دانشگاه، نیروی انسانی را سرمایه اصلی خود می‌داند و با بهره‌گیری از دستاوردهای علمی جدید به ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی و فناوری و مشاوره به جامعه علمی و حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی، در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی می‌پردازد.
کوشش ما برآن است تا با تدبیر و بهره‌مندی متوازن از ظرفیت‌ها، خرد جمعی، قانونمندی و شفافیت در فضای آرام، صمیمی و سرشار از نشاط و امید در پاسخگویی به نیازهای جامعه علمی، به ویژه تربیت اعضای هیأت علمی و محققان مؤمن و متعهد مورد نیاز کشور سرآمد باشیم.
امیدوارم جامعه دانشگاهی با تأسی به رهنمودها و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، به ویژه سیاست‌های کلی علم و فناوری و برنامه‌های توسعه آموزش عالی، همواره در جهت پیشبرد اهداف عالی جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های علم و معرفت قدم بردارد و حضور حقیقی و تأثیرگذار خود را در جامعه استمرار بخشد. اینجانب در این راه برای همه دانشگاهیان، از درگاه خداوند منان موفقیت، بهروزی و سعادت آرزو می‌نمایم.

bullet شرح وظایف

  • پيشبرد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات ابلاغ شده از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي و به ويژه اساسنامه دانشگاه، سند چشم انداز 20ساله و برنامه راهبردي دانشگاه و مصوبات هيأت‌امنا.
  • هدايت فعاليت‌هاي آموزشي، پژوهشي دانشگاه و اداره امور در چارچوب قوانين و مقررات .
  • هماهنگي بين فعاليت‌هاي مختلف دانشگاه، انتصاب و بركناري كاركنان دانشگاه در چارچوب ضوابط و مقررات.
  • پيشنهاد تشكيلات دانشگاه به هيأت امناء، وزارت علوم تحقيقات و فناوري و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي.
  • رسيدگي به مكاتبات و مراجعات و حضور درمراجع قانوني و جلسات شورای دانشگاه و ساير مجامع ايفاي نقش مي‌نمايد
  • نظارت با نقش محوري در هيأت رئيسه بر حسن اجراي مصوبات هيأت رئيسه، ارزيابي نحوه اجراي تصميمات هيأت رئيسه نيز نظارت دارد.

bullet ارتباط


bullet ورود به سامانه


bullet رؤسای پیشین دانشگاه از بدو تأسیس

دکتر ابراهیم ثنایی

دکتر ابراهیم ثنایی
اردیبهشت 1361 تا اردیبهشت 1362

دکتر نجفقلی حبیبی

دکتر نجفقلی حبیبی
اردیبهشت 1362 تا شهریور 1366

دکتر خطیب الاسلام صدر نژاد

دکتر خطیب الاسلام صدر نژاد
شهریور 1366 تا تیر 1367

مرحوم دکتر سید احمد افتخار حسینی

مرحوم دکتر سید احمد افتخار حسینی
تیر1367 تا آبان 1370

دکتر میرمهدی سیداصفهانی

دکتر میرمهدی سیداصفهانی
آبان 1370 تا مهر 1374

دکتر عباسعلی تسنیمی

دکتر عباسعلی تسنیمی
مهر 1374 تا شهریور 1376

دکتر سعید سمنانیان

دکتر سعید سمنانیان
شهریور 1376 تا شهریور 1384

دکتر فرهاد دانشجو

دکتر فرهاد دانشجو
شهریور 1384 تا خرداد 1389

دکتر بیژن رنجبر

دکتر بیژن رنجبر
خرداد 1389 تا تیر 1393